2.A - Mgr. Janková Zuzana

 12345
  8,00-8,458,55-9,4010,00-10,4510,55-11,4011,50-12,35 
PoTvČjMČjHv
Út ČjTvMČsČj
StM ČjVvVv -
ČtČjMTvČj -
MČjČsČp -


Konzultační hodiny: ČT 13-14 hodin (vždy po domluvě)
Kontakt: jankova@mrackova.cz

Aktuálně:

PRÁZDNINY!


Sledujte školu i na FB: ZŠ profesora Švejcara v Praze 12  
https://www.facebook.com/zsmrackova/


Podívejte se na video o Hejného metodě zde: https://www.youtube.com/watch?v=JY39-OtkUGQ&list=PLp4B6wiWdr3mn1ZLCMDpFnhC4FC8oqIrF 


Učivo:Poděkování

PoděkováníDěkuji všem dětem a rodičům za krásné květiny, dárečky a přáníčka. Udělali jste mi velkou radost!
Přeji Vám všem krásné sluníčkové prázdniny a budu se na Vás těšit opět v září. Z. Janková

Prázdniny!

Prázdniny!Tak na ty prázdniny - ať se povedou! Usmívající se

Bezpečně na prázdniny!

Bezpečně na prázdniny!Pár dní před začátkem prázdnin si pro nás deváťáci v rámci prevence připravili projektové dopoledne s názvem "Bezpečně na prázdniny!". Povídali jsme si o tom, jak se správně chovat a co nedělat u vody, jak se zachovat v různých nebezpečných situacích a dostali jsme spoustu dobrých rad z dopravní výchovy.
Teď už jsme tedy na prázdniny zcela připravení! :)

Pohledy

PohledyUčili jsme se psát adresu, a tak jsme se rozhodli, že našim rodičům či sourozencům připravíme překvapení.
Napsali jsme domů pohled, který jsme vyzdobili vlastním obrázkem. Nalepili jsme na pohledy známky a vydali se je hodit do schránky. Už se těšíme, až udělají radost našim blízkým!

Mořský svět

Mořský světPřes nepřízeň počasí jsme se ve středu 13. června vypravili na výlet do Mořského světa v Holešovicích. S panem průvodcem jsme si prohlédli všechna akvária a dozvěděli se spoustu zajímavostí ze života ryb i jiných mořských živočichů. Sami jsme si ryby mohli také nakrmit.
Nejvíce nás zaujali žraloci a pak také multimediální plocha - podlahová projekce, na které jsme se skvěle vydováděli.

Nanuky

NanukyJe libo nějaké to osvěžení v horkém letním dni? Vlastní výroba! :-)

Rodičovská kavárna

Rodičovská kavárnaDěkujeme všem rodičům a dětem, kteří přišli ve čtvrtek 24.5. odpoledne do třídy na hodinu matematiky. Řešili jsme geometrické úlohy s geodeskami, výstaviště, tvořili jsme střihy na šaty pro paní Krychli a vyřešili jednu složitou slovní úlohu. Rodiče s dětmi krásně spolupracovali. Přesto - komu myslíte, že to šlo lépe? :-)

Rodičovská kavárna s H-mat

Rodičovská kavárna s H-mat

Moje maminka

Moje maminkaPřejeme našim maminkám vše nejlepší k jejich nedělnímu svátku!

(Po rozkliknutí obrázku přáníček pro maminky uvidíte pracovní listy, ve kterých děti psaly o své mamince a maminku také nakreslily. Ať se vám líbí! Mrkající )

Lítačka

LítačkaNabídka lítačky do škol pro děti do 15 let.
Pokud máte zájem, pošlete vyplněnou žádost (děti mají v ŽK) do pondělí 14. května.

Zlomky? V pohodě!

Zlomky? V pohodě!Počítání se zlomky se nevyhýbáme. Už od první třídy (i mnohem dříve) děti vědí, co je polovina, čtvrtina, třetina a běžně tyto pojmy používají. Dnes jsme měli poprvé možnost vyzkoušet novou pomůcku - dřevěné zlomky. Zkusili jsme si složit celek několika různými způsoby. A šlo nám to moc dobře. :-)

Objevujeme obvod

Objevujeme obvodModelovali jsme obvod jednotlivých obrazců z učebnice. Díky práci se dřívky děti velmi rychle přišly na to, že všechny obrazce mají stejný obvod. Stačilo jen přemístit několik dřívek a z jednoho obrazce se stal druhý.

Jak řešíme slovní úlohy?

Jak řešíme slovní úlohy?Při řešení slovních úloh mají děti k dispozici stírací tabulku, na kterou si během hlasitého čtení slovní úlohy zapisují, co potřebují (úloha se čte několikrát). Někteří píší slova, někteří kreslí obrázky, někteří píší rovnou řešení - záleží na tom, jak to komu vyhovuje. Potom děti před třídou vysvětlují svá řešení tak, aby to pochopili i ostatní ve třídě. Mnohdy docházíme ke stejnému řešení různými způsoby. Často děti takto přicházejí i na to, kde udělaly chybu a proč. Učí se diskutovat i argumentovat.

Jako zajímavost si můžete po rozkliknutí fotky prohlédnout různé zápisy a řešení následující slovní úlohy: "Na dvoře je 5 zvířat. Kozy a husy. Dohromady mají 14 nohou. Kolik je hus a kolik je koz?"

Jarní procházka

Jarní procházkaSlunečné dubnové dopoledne nás nalákalo na alespoň krátkou jarní procházku. Všímali jsme si jarních rostlin a stromů a užívali si krásného počasí.
(Více foto po rozkliknutí obrázku.)

Vymýšlíme úlohy

Vymýšlíme úlohyV matematice si některé děti rády vymýšlejí úlohy a příklady, které pak dávají k řešení svým spolužákům. Tentokrát jsme řešili hady, které vymysleli Filip, Vojta, Terka a Stázka. A že nás nijak nešetřili - kdepak do stovky, počítali jsme rovnou do 200!

Plavání

PlaváníUž jsme doplavali do druhé poloviny kurzu plavání! Mrkající

Bubnování

BubnováníBubnování na drumbeny neboli hledání společného rytmu jsme si skvěle užili! Protáhli jsme se, zahráli si na ozvěnu, dělali rytmický řetězec a zabubnovali jsme si i při písničce. Bubnovali bychom klidně celé dopoledne.Mrkající


(Více foto po rozkliknutí obrázku.)

Geodesky

GeodeskyGeometrii objevujeme také s pomocí geodesek (geoboardů). Díky nim už poznáme různé mnohoúhelníky, dokážeme je sami vytvořit a pojmenovat. V matematice je geodeska jednou z našich nejoblíbenějších pomůcek.

Veselé Velikonoce!

Veselé Velikonoce!Přejeme všem pohodové prázdniny a krásné Velikonoce!

Hodiny

HodinyUčíme se hodiny, už je chceme všichni umět! Usmívající se

Jak se Pantoflíček bál tmy

Jak se Pantoflíček bál tmyV rámci preventivního programu "Kočičí zahrada" jsme si četli příběh, jak se kocour Pantoflíček bál tmy. Povídali jsme si o strachu, o tom, že strach máme všichni. Ve skupinkách jsme vymysleli, z čeho všeho můžeme mít strach. Nakonec jsme zjistili, že ve třídě máme největší strach z cizích lidí.
Povídali jsme si také o odvaze a o tom, že být odvážný v nepravou chvíli a na nepravém místě může být i nebezpečné.
Nakonec jsme společně vymysleli různé způsoby, jak strachu předcházet.

První plavání

První plaváníMáme za sebou první plavání. Všichni jsme byli šikovní a snažili jsme se ukázat, jak dobře umíme plavat. A šlo nám to moc dobře. Už se těšíme na další hodiny!

Všechno nejlepší!

Všechno nejlepší!Protože paní vychovatelka oslavila na začátku března krásné narozeniny, i my jsme jí popřáli všechno nejlepší. Zazpívali jsme narozeninovou písničku a paní vychovatelka dostala humorné poukazy na některé věci, které se jí při práci s námi mohou hodit (např. poukaz na "božský klid" - špunty do uší, poukaz na "pevné zdraví" - léky na bolest hlavy nebo poukaz "vzpomínky na dětství" - slaďoučké lízátko). Smějící se

Kočičí zahrada

Kočičí zahradaMáme za sebou první dvě lekce preventivního programu "Kočičí zahrada". Jedná se o příběhy ze zahrady, kde žijí samé kočky, které prožívají společná dobrodružství, řeší své každodenní starosti a úspěchy.
Lekce 1: "Tajná schůzka" (První příběh z Kočičí zahrady je o zodpovědnosti, tajném setkání malých koček s kocourem Siamem a jeho tajemstvím, které nesmějí nikomu prozradit.) Téma: zvědavost, zvídavost, tajemství, tajemno
Lekce 2: "Kocour Siam a jeho magický lektvar" (Povídali jsme si o tom, co je to být šťastný a také o tom, jak můžeme odmítnout to, co neznáme a čeho se bojíme.) Téma: štěstí, spokojenost, problémy, špatná nálada, zvládání nepříjemných stavů

(Více foto po rozkliknutí obrázku.)

Tvoříme jídelníček

Tvoříme jídelníčekPovídáme si o zdraví, zdravém životním stylu a zdravém stravování. Tentokrát jsme ve skupinách tvořili jídelníček z obrázků potravin.

K zamyšlení...

SKRZE SVŮJ DISPLEJ ZŘÍM TĚ

"Není hodnějšího dítěte, než dítěte v zajetí displeje. Ani moc prostoru nepotřebuje, tiše sedí, nedutá, téměř se nehýbe. Rodiče po návratu z práce uvítají chvíli klidu a takové klidné dítě už rodiče nijak nerozhodí. Den může v klidu odplynout. Jenže co když si budeme chtít s dětmi pohrát, pobavit se? Ono to náhle nejde. Displej je totiž magnet, a pokud dítě od něj neodtrhneme včas, už si s ním možná tváří v tvář nikdy nepokecáte. Leda přes chat.

Jelikož se jedná o poměrně nový fenomén, je těžké odhadovat, kam to povede. Jednou z nevýhod je například předávání si vší nad displeji v družině. To se ale stále jedná o celkem společenské využití těchto přístrojů… Pravděpodobně již častým jevem je domácnost, ve které každý kouká do svého mobilu, nikdo si spolu nepovídá. Extrémem jsou děti, které tráví v zajetí displejů celé odpoledne, do školy je vozí rodiče autem a přijíždí k nim pozdě večer. Začínají být časté případy, že takové děti téměř neumí chodit. Pro učitele je pak zcela nemožné, aby s třídou, do které chodí takové dítě, někam vyrazil, protože se takové děti táhnou v tak velké vzdálenosti za ostatníma, že je zhola nemožné takovou třídu uhlídat.

Ukazujte proto svým dětem krásy reálného světa. Nabídněte jim zajímavé aktivity mimo domov i v interiéru. Choďte na výlety, na výstavy, sportujte, hrajte hry, listujte knihami, povídejte s nimi. Dokažte jim, že skutečný svět je krásný, mnohem pestřejší než virtuální realita."

(zdroj: www.facebook.com/toulcuvdvur.cz)

Letíme do nového poloLETÍ!

Letíme do nového poloLETÍ!První pololetí je u konce, dnes jsme všichni dostali výpisy z vysvědčení. Byli jsme moc šikovní, celá třída měla vyznamenání. Už se těšíme na pololetní a na ně navazující jarní prázdniny. A pak už vzhůru do druhého poloLETÍ!

Matemág

Matemág

Jsem zde! Čaroděj Matemág k vašim službám. Odteď bude matika doma dobrodružná hra.

Hru si můžete zdarma stáhnout a vyzkoušet na www.matemag.cz

Geometrie krychle

Geometrie krychleOblékáme paní Krychli (seznamujeme se s geometrií krychle) a tvoříme pro ni střih na šaty (objevujeme sítě krychle). Zatím jsme společně vytvořili 7 střihů. Jsou všechny? Objevíme ještě další?
(Více foto po rozkliknutí obrázku.)

Tajemné sovy

Tajemné sovyPřiletěly k nám tajemné sovy a usadily se na lavičkách v tělocvičně. Usmívající se
Sova pálená, výr velký, puštík, sýček, výreček... O všech jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí. Sovy se nás sice trošku bály, ale létaly nad námi, jako by byly v lese. Jedna sova si dokonce mezi nás dolétla pro kousek masa. Některé jsme si mohli i pohladit, což byl pro nás velký zážitek.

Jak řešit šipkové rovnice?

Jak řešit šipkové rovnice?Pokud dítě řešení nevidí a nedokáže si ani v hlavě spočítat, nakreslete krokovací pásek bez čísel, na kterém zvýrazněte výchozí bod (viz růžová na obr.) Vezměte 2 figurky - jedna bude představovat levou stranu rovnice, druhá pravou stranu. První figurkou (modrá) odkrokujte z výchozího bodu počet kroků dle šipek v levé straně rovnice (3 kroky vpravo - modré šipky), druhou figurkou (zelená) udělejte kroky podle šipek na pravé straně rovnice (1 krok vpravo - zelená šipka). Nyní je třeba dostat figurky k sobě. Jak to udělat pomocí pouhých dvou šipek? Dítě si s figurkami hýbá a ví, že může použít pouze 2 šipky (tedy 2 kroky).
(Řešení jsou na obrázku doplněna perem.)

PF 2018

PF 2018Přejeme všem krásné Vánoce a v novém roce hodně zdraví, štěstí a chuti do učení!

Vánoce ve třídě

Vánoce ve tříděPoslední den před vánočními prázdninami jsme si ve třídě moc hezky užili. Zpívali jsme koledy, rozkrajovali jablíčka (všichni jsme měli hvězdičku!) a zdobili pomeranče. Potom došlo i na dárečky. Všichni jsme dostali matematické pexeso krychlových staveb (už se těšíme, až si s rodiči zahrajeme), vystřihovánku andílka pro štěstí a svítící céčka. Z těch jsme si hned vyrobili náhrdelníky, náramky, ozdoby do vlasů a někteří si zahráli i čáru.
Celé dopoledne jsme ujídali krásné cukroví i jiné dobroty, které nám připravily maminky.
Nakonec jsme se podívali na vánoční pohádku a pak hurá na prázdniny!

Velké poděkování od Ježíška si zaslouží maminka Honzíka C.
Poděkování od paní učitelky všichni rodiče, kteří poslali cukroví nebo dárečky a přáníčka pro p. uč. Moc děkuji!

Vánoční vystoupení

Vánoční vystoupeníVystoupení na školní vánoční besídce se moc povedlo. Zarecitovali jsme krátkou básničku - popřáli všem "Šťastné a veselé" a zazpívali jsme písničku "Nejkrásnější svátky", kterou napsala naše paní učitelka. Tak ať jsou i letošní Vánoce pro všechny ty nejkrásnější svátky!

Zpráva o knize

Zpráva o knizeJak má vypadat správně vyplněná zpráva o přečtené knize? Rozklikněte obrázek.
První zprávu mají děti za úkol vypracovat během vánočních prázdnin a přinést do školy ve čtvrtek 4. ledna. (Prázdné pracovní listy děti dostaly ve středu 20.12.)

Vánoční tvoření

Vánoční tvořeníPodívejte se do fotogalerie na výsledky našeho vánočního tvoření. Tvořivost dětí nezná mezí! Usmívající se (Stačí rozkliknout obrázek.)

Putování Zdravíkovem

Putování Zdravíkovem14. 12. - Putování Zdravíkovem aneb Zdravoušova škola (projektový den) s našimi deváťačkami. Více foto po rozkliknutí obrázku.

Dopisy Ježíškovi

Dopisy JežíškoviDěti psaly dopisy pro Ježíška. O tom, co všechno si přejí, si můžete přečíst po rozkliknutí obrázku. Dopisy jsou neopravené a s chybami - přesně tak, jak je děti napsaly. Smějící se

Setkání před Betlémem

Setkání před BetlémemDivadelní představení Víti Marčíka bylo jako vždy plné humoru a písniček. Tentokrát to byly hlavně vánoční koledy, protože jsme si připomněli, jak to bylo s narozením Ježíška. Divadlo se nám moc líbilo, a dokonce jsme si odnesli i malý dáreček.

Mikuláš s čerty a anděly

Mikuláš s čerty a andělyNavštívil nás Mikuláš s anděly a čerty. Už to vypadalo, že si čerti někoho odnesou, ale jakmile jsme jim zazpívali, rozmysleli si to. A ještě jsme dostali za odměnu lízátka a bonbóny!

Výlet na Karlštejn

Výlet na KarlštejnPrvní prosincový den jsme se vydali na předvánoční výlet na Karlštejn. Tam jsme si v adventní dílničce vyrobili na památku andílky a pak si prohlédli krásnou výstavu betlémů. Viděli jsme Královský betlém, betlémy z perníku i betlémy hrací. I počasí se nám vyvedlo - viděli jsme první letošní sníh!

Drátkování

DrátkováníVánoce se blíží a my už začínáme vyrábět vánoční ozdoby a dekorace. Tentokrát trochu netradičně - drátkováním. S výtvarnicí Luckou (www.lucieababak.cz) jsme si vytvořili krásné rybičky vyplněné korálky. Všem nám to šlo moc hezky - i díky pomoci Bětčiny maminky. Moc děkujeme! (Více foto po rozkliknutí obrázku.)

Bezpečný internet

Bezpečný internetBěhem preventivního programu jsme si povídali o tom, v čem pro nás může být internet nebezpečný a jak se chovat, aby nebezpečný nebyl. Zahráli jsme si hry a předváděli různé scénky. Abychom si vše, co jsme se dozvěděli, dobře pamatovali, dostali jsme domů Desatero bezpečného internetu.

Parkety

ParketyParketujeme podlahy s novou pomůckou - magnetickými parketami a velkou čtvercovou sítí, ze které parkety jen tak nespadnou. Děti jsou nadšené: "Paní učitelko, tyhle parkety se jen tak neroztrhnou!" "A krásně drží!"
Některé se dokonce nechaly slyšet, že si je budou přát od Ježíška. Tak kdyby náhodou Ježíšek tápal: www.h-ucebnice.cz/product/didakticke-pomucky/magneticke-parkety-___-ctvercova-sit-8x1/6
Parketování rozvíjí geometrickou představivost dítěte, kombinatorické schopnosti a připravuje "půdu" na pozdější úlohy o obvodu a obsahu.

Modřanská charta

Modřanská chartaDnes nás učili deváťáci! Přišli nám vysvětlit, co jsou dětská práva, a popovídat si s námi o nich. Zahráli jsme si také pexeso, ve kterém jsme si jednotlivá práva podrobně vysvětlili. (Více foto po rozkliknutí obrázku.)

Matemág: matika s radostí

Matemág: matika s radostíRozhovor s tvůrci výukové aplikace Matemág - hry pro tablety a smartphony, která je založena na principu Hejného metody výuky matematiky. Více na: www.matemag.cz.

Zakleté království (ZE MĚ MY)

Zakleté království (ZE MĚ MY)V rámci celoškolního projektu ZE MĚ MY (s podtitulem "Uměním a pohybem ke společné komunikaci") se nám podařilo osvobodit zakleté papírové království. Pomocí nůžek, lepidel, papírů a barev jsme vytvořili království, nad kterým už ani zlý kouzelník nemá žádnou moc. Království jsme doplnili obyvateli - nechyběli králové, královny, princezny, rytíři, strážci ani kuchaři. Nakonec jsme pro ně uspořádali slavnostní královský bál, na kterém jsme si skvěle zatančili. (Více foto po rozkliknutí obrázku.)

Hry na podporu kamarádství

Hry na podporu kamarádstvíSe školní psycholožkou Pavlínou Martenkovou jsme si užili hodinu plnou her na podporu kamarádství ve třídě. (Více foto po rozkliknutí obrázku.)

První pomoc

První pomocS paní záchranářkou jsme se učili, jak poskytnout první pomoc člověku, který se ocitne v ohrožení života, a co dělat v případě velkých úrazů, jako jsou např. popáleniny. Všichni jsme si zkusili udělat masáž srdce a šlo nám to moc dobře! Už tedy víme, že než přijede ke zraněnému záchranná služba, dokážeme pomoci. (Více fotek po rozkliknutí obrázku.)

Kontrola při psaní

Kontrola při psaníDěti dělají při přepisu textu nebo při diktátech často zbytečné chyby. Pokud s nimi doma trénujete psaní, vytiskněte jim tento přehled, na co nemají při kontrole napsaného zapomenout. Dejte na viditelné místo, aby dítě mělo stále na očích (máme i ve třídě). Chyb bude hned méně.

Rodičovská kavárna

Rodičovská kavárna

Máme za sebou první rodičovskou kavárnu s Hejného matematikou v letošním školním roce. Tentokrát jsme se věnovali prostředí zvířátek dědy Lesoně.
Ačkoliv mnozí rodiče měli strach, zda jim počítání se zvířátky půjde, byli všichni velmi šikovní. Skoro stejně jako děti. Mrkající
Všem moc děkuji za účast a budu se těšit na další setkání.

Info pro zájemce:
Procvičování matematiky: https://www.matika.in/cs/
Informace o prostředí dědy Lesoně: http://www.stavbicky.cz/deda-leson
Dřevěné ikony děda Lesoň: http://stavbicky.cz/vyrobky?tid=6 

Podzim

PodzimAni zamračené počasí nás neodradí od podzimních procházek, učení, pohybu a hraní si venku. Naopak - všichni si to užíváme!
(Více fotek po rozkliknutí obrázku. Budou postupně doplňovány další a další.)

Rodičovská kavárna s Hejného matematikou

Rodičovská kavárna s Hejného matematikouSrdečně Vás zvu na 1. rodičovskou kavárnu s Hejného matematikou v letošním školním roce. Tentokrát se budeme věnovat prostředí Zvířátka dědy Lesoně. Vysvětlíme si, co se v tomto prostředí děti učí, sami si vyzkoušíte různé úlohy a můžete se těšit i na videa z vyučovacích hodin. Ve čtvrtek 5. října od 17 hodin ve 2.A. Těším se na Vás! Z. Janková

Cyklotrasy

CyklotrasyV matematice se začínáme věnovat cyklotrasám. Tyto úlohy mají za úkol naučit děti modelovat grafem virtuální situaci (= danou obrázkem) a rozvíjet chápání vazby mezi procesem (jízda po trasách) a konceptem (mapka souboru cyklotras). Zároveň zde rozvíjíme také vytváření různých řešitelských strategií.

Jsme druháci!

Jsme druháci!Ve třídě jsme se na začátku školního roku sešli ve stejném složení jako loni. Je nás 15 chlapců a 9 dívek. Už se moc těšíme, co nového nám 2. třída přinese!  Mrkající

Potřeby pro 2. třídu

Potřeby pro 2. třídu

Nástěnka

SBĚR PAPÍRU
18. - 22.6. poslední sběr papíru v tomto školním roce

Náhradní schůzka pro rodiče budoucích prvňáčků:

Náhradní schůzka pro rodiče prvňáčků s převzetím rozhodnutí o přijetí se uskuteční 6. 6. v 16:00. K dispozici bude i překladatel z vietnamštiny.

Novinky

Ředitelská volna

Vážení rodiče, ve dnech 30. 4. a 7. 5. vyhlašuji z provozních důvodů ředitelské volno.

Lněnička Ondřej, ředitel

Bezpečnostní informace

Z důvodu zvýšení bezpečnosti žáků naší školy prosíme rodiče, aby ke vstupu do školy používali výhradně VCHOD "C", následně nahlásili své jméno a důvod návštěvy ve vrátnici, kde obdrží vizitku "návštěva".
K odchodu ze školy použijí též POUZE vchod C, přes vrátnici.
Vchod "A" je určen pro vstup pouze žákům.
Děkujeme za pochopení
Telefon:+420 241 761 138,+420 241 762 533, E-mail: mrackova@mrackova.czFacebook ZŠ Mráčkova Základní škola profesora Švejcara v Praze 12, Mráčkova 3090/2143 00, Praha 4-Modřany
Login

Created by © 2014 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek pro školy